NEWS
27
Sunday, June 8th, 2014
SUMMER SLIZZER

50/50    

WINNING NUMBER

0380359 - CLAIMED

36

EMSA NORTH - SUMMER HOURS
June 27-August 18

MONDAY - CLOSED
TUESDAY -
10:00am -2:00pm
WEDNESDAY - 10:00am -2:00pm
THURSDAY - 10:00am -2:00pm
FRIDAY - CLOSED

____________________________________________________________________________

CONGRATULATIONS TO OUR EMSA NORTH TEAMS FOR A GREAT SEASON!!

AGE
GROUP
SEX TIER GOLD SILVER BRONZE
U10 B
 4

Evansdale
(Amerey)

Baturyn
(Marchese)
Hairsine Hawks
(Lane)

*change made 6.26.2014 @ 12.42p
U10 B
5

Evansdale
(Sciroli)

Caernarvon
(Dionne)
Kilkenny
(Cutulle)
U10
B
6

Lago Lindo
(Roppo)

Caenarvon
(Borelli)
Lago Lindo
(Fita)
U10
B 7 Carlisle
(Chann)
Baturyn
(Malin)
McCauley
(Crocker)
U10
B
8 McLeod
(Melgar)
Beverly Miners
(Ruiz)
Hairsine Hawks
(Cymbala)
U10
B
9 McLeod
(Shubert)
Highlands
(Heard)
Dunluce
(Roy)
           
U10
G 4/5 McLeod
(Kalita)
COCL
(Rudyk)
McLeod
(Ferra)
U10 G
6
Kensington
(Saleh)
Hairsine Hawks
(Miller)
Delwood
(Bourassa)
U10 G
7 COCL
(Calderon)
Caernarvon
(Zeidan)
 Lago Lindo
(Soderberg)
           
U12 B 4/5
Caernarvon
(Scott)
Griesbach
(Van Twuyver)
Evansdale
(Deluca)
U12 B
6 Caearnarvon
(Abdulkadir)
Hairsine Hawks
(Barker)
Fort Saskatchewan
(Ambrock)
U12 B
7
COCL
(Howat/Balaban)
COCL
(Fraser)
Highlands
(Meenenses)
U12 B
8/9 Homesteader
(Barr)
Lago Lindo
(Drinkwalter)
Beverly Miners
(Juhasz)
           
U12
G
4 McLeod
(Ferchoff)
COCL
(Bourgeois)
COCL
(Aboudib)
U12 G 5
MKilkenny
(Albury)
McLeod
(McLeod)
Lago Lindo
(Arsenault)
U12 G 6
Beverly Miners
(McInnes)
Caernarvon
(Glew)
Griesbach
(Tansem)

All teams listed above can come into the Zone office and pick up medals for their teams. 
Please note our summer hours:
MONDAY - CLOSED
TUESDAY -
10:00am -2:00pm
WEDNESDAY - 10:00am -2:00pm
THURSDAY - 10:00am -2:00pm
FRIDAY - CLOSED

____________________________________________________________________________

WHO ADVANCES TO CITIES?

  U10 Boys U10 Girls U12 Boys U12 Girls
Tier 4 Evansdale (Amerey) McLeod (Kalita)
Caernarvon (Scott)
McLeod (Ferchoff)
Tier 5 Caernarvon (Dionne)
COCL (Rudyk)
*due to head to head
Griesbach (Van Twuyver)

Kilkenny (Albury)
*due to Head to Head

Tier 6

Lago Lindo (Roppo)
*due to head to head

Hairsine Hawks (Miller)
Caernarvon (Abdulkadir)
Beverly Miners (McInnes)
Tier 7 Carlisle (Chann)
COCL (Calderon)
COCL (Howat/Balaban)
No Post Season
Tier 8 McLeod (Melgar)
  No Post Season  
Tier 9 No Post Season   No Post Season  
Tier 10 No Post Season      

____________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

256

OUTDOOR 2014 INFORMATION

 
EMSA North Communities are now accepting PRE-REGISTRATIONS for Outdoor 2014.

FEES
The fees for the 2014 Outdoor are
set by each respective community.
Please contact your community for fee
informaiton.

AGE GROUPS

Age Categories
(determined by year of birth)
U4

Run by individual Communities.
Contact your community for further information.

U6 2008 2009
U8 2006 2007
U10 2004 2005
U12 2002 2003
U14 2000 2001
U16 1998 1999
U18 1996 1997

 

TENTATIVE PLAY DATES

U6 Program
Mondays/Wednesdays

U8 Program
Tuesdays/Thursdays

U10 Program
Mondays/Wednesdays
*with the possibility of some Fridays

U12 Program
Tuesdays/Thursdays
*with the possibility of some Fridays

U14 Program
Please visit www.emsamain.com
for all details